Посетете ни във Facebook

България

„ГЕЛИНА“ – ТАЙНИЯТ СВЯТ НА СВАТБИТЕ В РИБНОВО
Маршрут:   Ямбол - Сливен – Белица – Банско – Рибново – Юндола

Продължителност:   2 дни / 1 нощувка

Транспорт:  Автобус

Дати на отпътуване:  
16.05.2026 г.,  ;  20.06.2026 г.,  ;  11.07.2026 г.,  ;  01.08.2026 г.
226 лв.  / 116 €
или се обадете на 046/ 66 13 21
Програма

„ГЕЛИНА“ – ТАЙНИЯТ СВЯТ НА СВАТБИТЕ В РИБНОВО

Маршрут: Ямбол -  Сливен – Белица – Банско – Рибново – Юндола

Продължителност: 2 дни / 1 нощувка / 1 закуска/ Ритуал „Гелина“

По време на екскурзията се посещават:

Парк на танцуващите мечки в Белица – Рила Фън Парк – с. Рибново, Ритуал „Гелина“– Банско - Юнодола

ТУРИСТИЧЕСКА ПРОГРАМА:

Град на отпътуване

Място

Час

ЦЕНА

Ямбол

Сп. Офис Валерос

04:00 часа

226 лв /115,55 евро

Сливен

Сп. Дамарски мост / Еко бензиностанция

04:30 часа

237 лв / 121,18 евро

Трансферите от Сливен, Елхово и Болярово са при минимум 10 души

Доплащане за трансфери от:

Елхово = 21 лв / 10,73 евро

Болярово = 31 лв / 15,85 евро

1 ДЕН: Пътуване по маршрут: Ямбол – Сливен – Белица, с кратки почивки по пътя.

Посещение на Парк за танцуващи мечки - защитено място в България, което осигурява шанс за нов живот за спасените кафяви мечки. Паркът е съвместен проект между Фондация Брижит Бардо и ЧЕТИРИ ЛАПИ. Повечето от мечките настанени там са бивши „танцуващи мечки“ от България, както и няколко от Сърбия и Албания. Освен тях, паркът приютява и мечки, пострадали от човешка намеса - отглеждани в плен или при неблагоприятни условия. По време на обиколките с водач из парка ще чуете интересни истории за обитателите, както и ще имате време и възможност да направите снимки. Посетителите могат да видят естествена бърлога, създадена от нашите мечки, и да научат много факти за тях, например за зимния сън, както и да разберат уникалните истории на всяка една от тях.

ВНИМАНИЕ! Разходката из парка е в горска местност, изисква удобни спортни обувки и продължава около 45 минути с местен екскурзовод. След беседата свободно време за самостоятелна разходка и снимки.

Следва свободно време в Рила Фън Парк за кафе или спускане със скоростни колички.

Отпътуване към Банско. Свободно време за разходка и за самостоятелно посещение на Къща Музей „Никола Вапцаров“, Къща Музей „Неофит Рилски“, Църквата „ Света Троица“ и други обекти в града. Свободно време за обяд.

Настаняване в хотел в Банско 3* / 4*.

Нощувка.

2 ДЕН: Закуска. Освобождаване на хотела.

Отпътуване към с. Рибново. Участие в демонстрация на обичая по изписване на булка “Гелина”, валене на родопски кус кус, обличане в традиционни за Рибново носии и снимки, къносване, почерпка с местни солени и сладки баници.

Всички вече са виждали или поне чували за онези булки с шарените, нарисувани като маски лица – за „гелината” в Рибново и Скребатно, за „тельосването” или за „писаната” булка. Става дума за онзи традиционен начин на украсяване на лицето на булката – практика, позната в България най-вече сред българите мохамедани или т.нар. помаци. В миналото „писането” на булката или „лепенето” на „гелината” е ставало тайно, само жената, която реди украсата, и близките на момичето са могли да присъстват. Всички други чакат, за да видят булката...Днес, вие сами ще можете да наблюдавате ритуала, дори някоя от дамите би могла да се превърне самата тя в “гелина”. Какво е значението на тази своеобразна „маска” на булката в сватбената обредност при българите мюсюлмани? Какво прави междувременно младоженецът? Как празнува селото? С какво се гощават гостите? Ще имате възможността да се гмурнете в тази магия на един забравен свят именно днес.

Следва отпътуване в посока Юндола. Свободно време за пазаруване от местния пазар и обяд.

Отпътуване за Сливен и Ямбол. Кратки почивки по пътя. Пристигане вечерта.

ЦЕНА от Ямбол за възрастен, настанен в двойна / тройна стая = 226 лв / 115,55 евро

ЦЕНА от Ямбол за дете до 06,99 г, настанено с двама възрастни = 196 лв / 100,21 евро

ЦЕНА от Сливен за възрастен, настанен в двойна / тройна стая = 237 лв / 121,18 евро

ЦЕНА от Сливен за дете до 06,99 г, настанено с двама възрастни = 207 лв / 105,84 евро

ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА: 

транспорт с туристически автобус

1 нощувка в Банско в хотел 3*/4*

1 закуска в Банско в хотел 3*/4*

Ритуал “Гелина” и възстановка на Рибновска сватба, който включва:

демонстрация на обичая по изписване на булка “Гелина”, валене на родопски кус кус, обличане в традиционни за Рибново носии и снимки, къносване, почерпка с местни солени и сладки баници.

Мед. Застраховка за лица до 74,99 години

посещение на Парк за танцуващи мечки в Белица, с включена беседа/без входна такса/

посещение на Рила Фън Парк / без входна такса за атракциите/

посещение на пазара в Юндола

екскурзоводско обслужване по време на пътуването; 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА: 

Лични разходи

Мед. Застраховка за лица от 75 г до 84,99 г, по желание – доплащане 4 лв

Входни такси за посещаваните обекти

ОРИЕНТИРОВЪЧНИ ВХОДНИ ТАКСИ ЗА ПОСЕЩАВАНИТЕ ОБЕКТИ:  

Къща Музей „Неофит Рилски“ в Банско – 5 лв възрастни, 2 лв учащи

Къща Музей „ Никола Вапцаров“  в Банско – 5 лв възрастни, 2 лв учащи

Парк за Танцуващи мечки в Белица – 10 лв възрастни, 3 лв учащи, деца до 6 год и хора с Телк - безплатно

НАЧИН НА ПЛАЩАНЕ: 

Заплащане в брой или по банков път: 

авансово плащане – 70 лв / 35,80 евро капаро от пакетната цена при записване. Резервацията ще се счита за гарантирана след подписване на договор за организирано туристическо пътуване с клиент и заплащане на авансовата сума до 48 ч след потвърждението. След този срок резервацията автоматично ще бъде анулирана. 

доплащане – до 14 дни преди датата на отпътуване. 

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ: 

Екскурзията ще се проведе при мининум 37  записани туриста 

Срок за уведомяване при недостигнат минимален брой туристи: 10  дни преди началната дата 

Задължително изискване към туристите е да бъдат с ниски, удобни, затворени обувки с добро сцепление /сандали, високи обувки и т.н. не са вариант за преходи от този тип/. 

Туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата 

При непроходими, опасно хлъзгави, стръмни, наводнени участъци на пешеходните маршрути при лошо време или след проливни дъждове и свлачища или други неподходящи метеорологични условия, водачът има право да промени програмата с оглед сигурността на туристите. 
При възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата. 
Входните такси за туристическите обекти са актуални към момента на публикуване на програмата. Туроператорът не носи отговорност при промяната им.

Туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването.