Посетете ни във Facebook

България

ВЕЛИЧИЕТО НА РИЛА
Маршрут:   Ямбол - Сливен - Цари Мали град - Рилски манастир - Стобски пирамиди - Благоевград - Паничище - Рилски езера

Продължителност:   2 дни / 1 нощувка

Транспорт:  Автобус

Дати на отпътуване:  
17.08.2024 г.
145 лв.
или се обадете на 046/ 66 13 21
Програма

 ВЕЛИЧИЕТО НА РИЛА – Цари Мали град, Рилски манастир Стобски пирамиди и Рилските езера

Маршрут: Ямбол – Сливен – Ихтиман - Самоков – Цари Мали град – Рилски манастир – Стобски пирабиди – Благоевград – Паничище – Рилски езера 

Продължителност: 2 дни / 1 нощувка / 1 закуска 

По време на екскурзията се посещават:

Рилски манастир, Стобски пирамиди с. Белчин, Цари Мали Град, Паничище, Седемте Рилски езера.

ТУРИСТИЧЕСКА ПРОГРАМА:

Град на отпътуване

Място

Час

ЦЕНА

Ямбол

Сп. Офис Валерос

0 3:30 часа

145 лв

Сливен

Сп. Дамарски мост /Еко бензиностанция/

04:15 часа

145 лв

       

1 ДЕН

Отпътуване по маршрут:   с. Белчин и крепостта Цари Мали Град 

Разглеждане на Крепостта  и придвижване с фуникуляр до хълма Св. Спас и връх Св. Иван. Посещение на Етнографския музей на с. Белчин, представляващ самобитността и народното творчество на местното от Възраждането до началото на ХХ век. Разглеждане на църквата „Св. Петка“ – един от най-значимите храмове в областта. Свободно време за отдих и обяд.

Отпътуване за Рилски манастир.  Светата обител е основана на мястото на стара постница (на около 1100 м н.в.) в началото на Х век от монах на име Иван Рилски. Малко по-късно през XIV в. местен феодал, на име Стефан Драголов (известен повече като Хрельо) изгражда манастира на сегашното му място. От манастирския комплекс от онова време днес е запазена само отбранителната кула в двора на манастира. На последния етаж на кулата има малък параклис, богато украсен със стенописи, отличаващ се с голяма художествена стойност и оригинални иконографски качества. Днешната главна църква на манастира, „Рождество Богородично“, е построена в началото на ХІХ в., като стенописите са дело на едни от най-добрите представители на Самоковската и Банско–Разложката школи. В нея се намира и гробът на последния български цар – Борис III. 

БОНУС: Посещение на Гроба на Свети Иван Рилски, Параклиса с лековитото аязмо. Важно!!! При желание на 50 % от туристите се прави посещение на Гроба. Има пешеходен преход от по асфалтов път от 3 км в посока до началото на горската пътека! Горската пътека е с голяма денивилация. Преходът е достъпен за туристи, които нямат здравословни проблеми с краката, сърцето или др. заболявания.Преходът задължително се прави с подходящи удобни обувки, които не се хлъзгат и в сухо време.

Отпътуване за Благоевград. По пътя на Стобските пирамиди при с. Стоб.   

Важно!!!! Има пешеходен преход около 30 минути в посока! Тези пирамиди не могат да се похвалят с толкова голяма и широка популярност като Мелнишките, но са по-живописни и притежават по-голямо разнообразие на формите и цветовете. Благодарение на разнообразните си и различни форми притежават и различни имена – Кулите, Чуките, Самодивски комини, Зъберите, Братята, Сватовете и др. 

Привечер създаване в хотел в Благоевград. Свободно време. Нощувка.

По желание и срещу допълнително заплащане организиране на вечеря с дисководещ в хотела!!!

2 ДЕНЗакуска.  Освобождаване на хотела

08:00 ч. Отпътуване в посока Сапарева баня- Паничище – хижа „Пионерска“. Придвижване до хижа „Рилски езера“ с двуседалков въжен лифт. По-голямата част от 20-минутното пътуване с лифта е средновековна гора от борове и мури, а в горната част на маршрута се открива прекрасна гледка към Национален парк Рила.

Рилските езера се намират на различна надморска височина, като всяко от тях е наименувано в съобразен формат си. Разположени са стъпаловидно по склона на планината, между 2100 и 2500 метра надморска височина.

Свободно време за разходка от веригата на Седемте Рилски езера. Следва преход /около 1,5 ч. със струмен начален участък 30 мин/ до езеро Бъбрека. По пътя се разкрива красива панорама от високо Седемте Рилски езера. Според възможностите си някои от потребителите остават за почивка на Бъбрека. Останалите се изкачват на Езерния връх /1ч./, от където се виждат всички седем езера. 

На връщане към лифтената станция се минава през циркуса покрай Близнаците, Трилистника и Рибното езеро. 

Преход – 2 ден

Разстояние

Денивелация

Продължителност

х. Рилcки езера – ез. Бъбрека (2282 м)

2,50 км

+ 132 м

1,5 ч.

ез.Бъбрека – ез. Окото (2440 м)

0,55 км

+ 158 м

30 мин.

ез.Окото – Езерен връх (2535 м)

0,60 км

+ 95 м

30 мин.

Езерен връх – х. 7те езера (2196 м)

3,00 км

минус 339 м

1 ч. 20 мин.

х. 7те езера – х. Рилски езера

1,80 км

минус 46 м

40 мин.

Общо

8,45 км

 

4,5 ч.

Към 16:00 ч. връщане с лифта до първата станция и отпътуване за Сливен, Ямбол. Пристигане вечерта.

ЦЕНА   за възрастен, настанен в двойна или тройна стая: 145 лв

ЦЕНА за деца до 06,99 г , настанено с двама възрастни: ОТСТЪПКА 10% 


ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА: 

Транспорт с комфортен туристически автобус на „ВАЛЕРОС“ ЕООД; 

1 нощувка със закуска в Хотел 3* в Благоевград или региона

Водач – екскурзовод от ТА „Валерос Холидей“

Планински водач

Посещение на Крепостта „Цари Мали град“ – без вкл входна такса

Посещение на Рилски манастир

Посещение на Стобски пирамиди

Посещение на Рилски езера

БОНУС: Посещение на Гроба на Свети Иван Рилски, Параклиса с лековитото аязмо.

ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА: 

Лични разходи

Мед застраховка за България с асистенти за лица до 64 години – 2 лева

Задължителна планинска застраховка – 3 лв.

Входни такси за обектите по програмата

Двупосочен билет за лифт „Рилски езера“

Доплащане за единична стая - 25 лв

ОРИЕНТИРОВЪЧНИ ВХОДНИ ТАКСИ ЗА ОБЕКТИТЕ ПО ПРОГРАМАТА

1.   Музеите на Рилския манастир

ü Църковно-исторически музей

Църковно-историческият музей включва основната колекция от експонати, свързани с историята на основата на манастира от създаването му от неговиятел св. Йоан Рилски до края на XIX в. Включва образци на църковното изкуство – стенописи, икони, църковна утвар, богослужебни дрехи, напрестолни кръстове, ръкописни и старопечатни книги, щампи и др. Централно място в експозицията на заема Рафаиловият кръст, изграден от монаха Рафаил в началото на XIX в. Кръстът представлява неповторима творба на българската миниатюрна дърворезба.

Вход: възрастни - 8 лв., учащи, пенсионери, - 2 лв., семеен билет: възрастен - 4 лв.; дете - 2 лв.

ü Иконна галерия

Иконната галерия представя 80 избрани от фонда на музея икони от периода XVIII - XIX в., както и 28 портрета на игумените на обителта за времето от 1860 до 2005 г.

Вход: възрастни - 3 лв., учащи, пенсионери - 2 лв., семеен билет: възрастен - 2 лв.; дете - 1 лв.

ü Хрельова кула

Хрельовата кула е най-старата запазена сграда в Рилския манастир. Построена е през 1335 г. от протосеваст Стефан Хрельо Драговол. Кулата е каменна, пететажна, висока 23.60 метра. На последния етаж се намира параклисът „Преображение Господне” със стенописи от XIV в.

Вход: възрастни - 5 лв., учащи, пенсионери - 2 лв., семеен билет: възрастен - 3 лв.; дете - 2 лв.

ü Музей "Манастирско стопанство"

Тук ще се запознаете с част от стопанската дейност на манастира в периода XVIII - XIX в. Запазени са старата воденица, фурната за печене на хляб, уреди за дърводобив и пчеларство. Най-интересната част от музея е магерницата, където се приготвя храната за монасите и многобройните поклонници, които посещаваха обителта през най-големите християнски празници. По конструкция и оформление тя е изключително строително изработка. Дело е на майстор Алекси от с. Рила.

Вход: възрастни - 4 лв., учащи, пенсионери - 2 лв., семеен билет: възрастен - 3 лв.; дете - 2 лв.

ü Етнографски музей и гостни стаи (архондарици)

Етнографската експозиция представя етнографските богатства на манастира. В залите с тъкани , носии и накити са изложени оригинални произведения на народното изкуство от XVIII и XIX в., подарени на манастира от занаятчийски сдружения и поклонници от всички краища на българските земи. В периода на Възраждането някои български селища разполагаха със собствени помещения, наричани „архондарици”, в които отсядаха техните жители по време на престоя им в обителта. Те се грижат за тяхното обзавеждане и поддържане в духа на родните им места. В автентичния им вид до днес са запазени Копривщенска, Тетевенска, Чирпанска, Кюстендилска и Габровска гостни стаи. Особено изпъкнат с декоративна, стенописна и дърворезбена декорация Копривщенската, Чирпанската и Тетевенската стаи.

Вход: възрастни - 5 лв. учащи, пенсионери - 2 лв., семеен билет: възрастен - 4 лв.; дете - 2 лв.

2.           Вход за Цари Мали Град – 7 лв. за възрастен /за крепостта и етнографския музей/, 4 лв. за ученици и пенсионери /за крепостта и етнографския музей/

3.           Билет за фуникуляра, с който се изкачваме до крепостта - 4 лв. за възрастен, 2 лв. за ученици и пенсионери. Билетът е двупосочен

4.           Двупосочен билет за лифт „Рилски езера“

Билет за лифта - 25 лв. в двете посоки; 15 лв. за деца до 12 год. и пенсионери;

НАЧИН НА ПЛАЩАНЕ: 

Заплащане в брой или по банков път

Авансово плащане – 50% от пакетната цена при записване, доплащане не по-късно от 14 дни от датата на отпътуване. Резервацията ще се счита за гарантирана след подписване на договор за организирано туристическо пътуване с клиента и заплащане на авансовата сума до 48 часа след потвърждението . След този срок резервацията автоматично ще бъде анулирана.

ЗАБЕЛЕЖКА: Екскурзията ще се проведе при минимум 40 записани туриста 

Срок за уведомяване при недостигнат минимален брой туристи:  5 дни преди началната дата 

Лица над 64 год. не се застраховат и ТО не носи отговорност

Задължително изискване към туристите е да се движат като група и да се съобразяват с темпото, което определя водачът.

При мъгла, непроходими, опасно хлъзгави, стръмни, наводнени участъци на пешеходните маршрути, при лошо време или след проливни дъждове и свлачища, или други неподходящи метеорологични условия водачът има право еднолично да промени програмата от съображения за сигурността на потребителите.

Преходът е достъпен за туристи, които нямат здравословни проблеми с краката, сърцето или др. състояние.

За група над 20 души екскурзията се провежда с двама водачи, единият от които е планински водач-спасител.

Непременно носете удобни затворени туристически обувки с добро сцепление /сандали, високи обувки и т.н. не са варианти за преходи от този тип/, щеки за ходене, топли дрехи, вкл. шапки и ръкавици, дъждобрани.

Носете суха храна.

Не бъдете сигурни, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!

Туроператорът си запазва правото да промени последователността на изпълнение на програмата.

При възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата.

Входните такси за туристическите обекти са актуални към момента на публикуване на програмата. Туроператорът не носи отговорност при промяната им. Туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването.

При посещение на обектите по програма, Туроператорът не носи отговорност за неизисквания от клиенти, професионални, възрастови и други индивидуални отстъпки. Потребителите трябва да предоставят в обекта съответния документ, който включва отстъпката /студентска книжка, ученическа карта, журналистическа карта и други/.