Посетете ни във Facebook

ЕКСКУРЗИИ

ЕЛЕНА И ЦАРСКИТЕ ТЪРНОВСКИ МАНАСТИРИ
Маршрут:   Ямбол - Сливен - Елена

Продължителност:   1 ден

Транспорт:  Автобус

25 лв.
или се обадете на 046/ 66 13 21
Програма

 ЕЛЕНА И ЦАРСКИТЕ ТЪРНОВСКИ МАНАСТИРИ

Килифаревски манастир – Плаковски манастир – Къпиновски манастир

ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЯ

Маршрут: Ямбол – Сливен – Гурково – Килифаревски манастир – Плаковски манастир – Къпиновски манастир - Елена

Продължителност: 1 ден

ЦЕНА: 25 лв 

ОТСТЪПКА: деца до 11,99 г – 5 лв

По време на екскурзията се посещават: Килифаревски манастир, Плаковски манастир, Къпиновски манастир, град Елена

Маршрут 

Град на отпътуване

Място

Час

ЦЕНА

Ямбол

Сп. Минерална баня

06:30 часа

25 лв

Сливен

Сп. Жп гара

07:15 часа

25 лв

 

ТУРИСТИЧЕСКА ПРОГРАМА:

Отпътуване по маршрут: Ямбол – Сливен – Гурково – Килифаревски манастир – Плаковски манастир – Къпиновски манастир – Елена

Посещение на царските търновски манастири: Килифаревски манастир "Рождество Богородично" , Плаковският манастир "Св. Пророк Илия", Къпиновският манастир

Килифаревски манастир "Рождество Богородично"- основан през 1348 г. от видния български исихаст Теодосий Търновски с подкрепата на цар Иван Александър. Теодосий става игумен на манастира и го превръща в едно от най-значимите книжовни средища в България и духовен център на православния исихазъм. Тук се пишели и превеждали разнообразни богослужебни книги, жития, проповеди и светски хроники. Светата обител става център на книжовна школа, която през 1360г. има над 460 ученика, като в школата се били обучавани патриарх Евтимий, Ромил Видински и бъдещия киевски и московски митрополит Киприан. Когато османското нашествие достигнало Търново, манастирът бил укрепен със стени и бойни кули. Лично цар Иван Александър дарил средства за главната кула и за нова църква. Въпреки това при падането на Търново новоукрепения манастир бил разрушен от турците. 
Плаковският манастир "Св. Пророк Илия" -
основан по времето на цар Иван Асен II, като първоначално се е намирал на няколко километра от днешната обител, където все още може да се види малка старинна църква. На сегашното си място манастира е издигнат през втората половина на 13в., и както повечето манастири около Велико Търново е разрушен по време на османското нашествие. През 1450г. Плаковският манастир е възстановен, като впоследствие неколкократно е опожаряван и разграбван. През 1794г. Неофит Бозвели е посетил на два пъти манастира и обмислял заедно с монасите как да се подготвят и разпращат из страната учители и свещеници, които да служат на български език. 

Къпиновският манастир е основан през 1272 г. по времето на цар Константин Асен - Тих (1257 – 1277г.). Надпис върху апсидата на днешната манастирска църква съобщава, че в същата година на това място е бил издигнат храм, наречен "Св.Троица". През този период манастирът е представлявал важен религиозен център, но с падането на Търново под турска власт е опожарен. В края на 17в. селяните от близките села успяват да издействат разрешение от турските власти за възстановяването му. 

Обяд край Къпиновския водопад.

Отпътуване за град Елена. Разглеждане на забележителностите на град Елена. Китното старопланинско градче се намира в полите на Еленския балкан. Символите на града са събрани в Архитектурно-исторически комплекс „Даскалоливница”. Част от него са Часовниковата кула от 1812 г., първото класно училище в България – Даскалоливница, построено през 1844 г., църквата ”Свети Никола” от 1804 г. и Камбуровия хан. Интересни за посещение в град Елена са и къщата-музей на борецът за църковна независимост Иларион Макариополски и палеонтологическия музей в Попниколовата къща. Разсукановите къщи също представляват един изключително интересен архитектурен ансамбъл от пет къщи под един покрив, строени от Хаджи Димитър Разсуканов за петимата му сина. Сградите са разположени на лекото закривяване на улицата на малкото разширение, получено пред църквата “Рождество на Пресвета Богородица”, която е срещу тях. Петте тавана са без преградни стени, за да се съхрани семейния дух и чувството за родова принадлежност. Във всеки един предмет на бита, в подредба на къщите, в архитектурата - отвсякъде струи хармония от цветове и звуци, топлота и уют. Домакините са съумели да създадат уникални и характерни образци на традиционната българска кухня. Типичен местен деликатес е Еленския бут, представляващ солен и сушен свински бут, приготвян само в района на град Елена, поради специфичните климатични особености на Еленския балкан. Свободно време за разходка и обяд в градчето. 

Отпътуване обратно в късен следобед. Пристигане вечерта.

ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА: 

транспорт с комфортен туристически автобус на ВАЛЕРОС ЕООД;

туристическа програма в град Елена;

посещение на Килифаревски манастир

посещение на Плаковски манастир

посещение на Къпиновски манастир

екскурзоводско обслужване

ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА: 

разходи от личен характер;

мед. Застраховка за лица до 64 г – доплащане 1 лв

мед. Застраховка за лица от 65 год до 85 г – доплащане 2 лв

приблизителни входни такси за посещаваните обекти:

Даскалоливница – 2 лв.

Църква „Св. Никола” – 2 лв.

Камбуров хан – 2 лв.

Къща музей „Иларион Макариополски” – 2 лв.

Музей по палеонтология – 2 лв.

Лица над 85 години не се застраховат и ТО не носи отговорност при настъпване на застрахователно събитие.

НАЧИН НА ПЛАЩАНЕ: При записване се внася цялата сума.Резервацията ще се счита за гарантирана след подписване на договор за организирано туристическо пътуване с клиент и заплащане на авансовата сума до 48 часа след потвърждението. След този срок резервацията автоматично ще бъде анулирана.

 

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ: 

Екскурзията ще се проведе при мининум 38 записани туриста 

Срок за уведомяване при недостигнат минимален брой туристи: 2 дни преди началната дата 

Препоръчва се туристите да предвидят сух пакет за хранене по време на пътуването.

Задължително изискване към туристите е да бъдат с ниски, удобни, затворени обувки с добро сцепление /сандали, високи обувки и т.н. не са вариант за преходи от този тип /. Не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!

Туроператорът си запазва правото да променя последователността на провеждане на програмата.

При възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата.

Входните такси за туристическите обекти са актуални към момента на публикуване на програмата. Туроператорът не носи отговорност при промяната им. Туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването.

Лица над 85 години не се застраховат и ТО не носи отговорност при настъпване на застрахователно събитие.

ВАЖНА ЗАБЕЛЕЖКА: При посещение на обектите по програмата, Туроператорът не носи отговорност за неизискани от клиента професионални, възрастови и други индивидуални отстъпки. Потребителите трябва да предоставят в обекта съответния документ, удостоверяващ отстъпката / студентска книжка, ученическа карта, журналистическа карта и други/.