Посетете ни във Facebook

ЕКСКУРЗИИ

РОДОПСКАТА СВЕТА ГОРА: Белащенски-Белочерковски-Кукленски манастир
Маршрут:   Ямбол - Сливен - Ст. Загора - Белащица - Бяла Черква - Куклен

Продължителност:   1 ден

Транспорт:  Автобус

39 лв.
или се обадете на 046/ 66 13 21
Програма

РОДОПСКАТА СВЕТА ГОРА

Белащенски м-р „ Св. Георги“ – Белочерковски м-р „ Св. Петър и Павел“  

Кукленски манастир „ Св. Св. Козма и Дамян“

Ще посетите и едни малко познати места, тайнствени и по своему интересни и загадъчни:

 Белащински м-р „Св. Великомъченик Георги Победоносец”, Ранносредновековен Белочерковски м-р „Св. Петър и Павел”, Двупрестолен Кукленски м-р „Св. Козма и Дамян” - 

наричат ги 

Родопската Света гора!


ТУРИСТИЧЕСКА ПРОГРАМА:


Отпътуване от:

От  Ямбол в 05:30 ч – сп. Минерална баня

От Сливен в 06:15 ч – паркинг „Билла“ - доплащане (+5 лв)

От Стара Загора в 07:15 ч – сп. Хотел Железник

От Богомилово  в 07:30 ч.

По маршрут: Белащенски м-р „ Св. Георги“ – Белочерковски м-р „ Св. Петър и Павел“ - Кукленски манастир „ Св. Козма и Дамян“

Посещение на Белащинският манастир "Св. Георги Победоносец" . Той се намира в южния край на село Белащица ,скътан е в живописните северни склонове на Родопите.

Свободно време за разглеждане на обширния манастирски комплекс, състоящ се от: съборна черква, параклис, жилищни и стопански сгради, както и аязмото "Животворящий източник" с лековита вода, който се намира под открития притвор на манатирската църква от 1838 г За основаването и историята на манастира съществуват оскъдни исторически сведения, а по-голяма част от това което знаем за него черпим от местните предания. Мястото на манастира е известно и почитано за свято, векове преди въздигането на светата обител. Живописната украса във вътрешността на църквата е от ново време. Всички стени са покрити с красиви стенописи, направени със средства от благочестиви християни, дали своята лепта при посещаване на светата обител. Част от иконите в храма са творени през 1924г, но има и по-стари – от 1884 г.

Отпътуване в посока с. Бяла Черква, едно от многото райски места в магичната планина Родопи. Посещение на Белочерковският манастир "Св.св.Петър и Павел"разположен  в дела Чернатица на Западните Родопи, близо до курортния  център Бяла Черква и на около 25 км. югозападно от Пловдив. Той е сред  най-старите манастири в България – построен е през  XI век , като свидетелство за това са останките от олтарната абсида на старата църква, запазени и до днес. Белочерковският манастир "Св.св.Петър и Павел" е и  най-високоразположеният манастир в страната – 1600 метра  надморска височина.

При основаването си е бил посветен на „Св. Св. Козма и Дамян”, но след разрушаването му при опита за помохамеданчване  на местното население през  XVII век и последвалото му възстановяване през 1883 г. за патрони на манастира са избрани „Св. Св. Петър и Павел”.

Друг интересен факт е различната архитектурата на манастира, която се различава от тази на другите родопски манастири.

Важно: (Има пешеходен преход до самия манастир, около 200 метра.)

Свободно време за разглеждане и обяд. Носете си суха храна!

Отпътуване за Кукленският манастир „Св. Св. Козма и Дамян“. Български православен манастир, който се намира край град Куклен, област Пловдив. Смята се, че манастирът е основан през XII-XIV век. Споменава се още през XI век,  в документ за имотите на Бачковския манастир.

Манастирът възниква като религиозна обител около аязмо с лечебна вода. Наречен е на светите братя Козма и Дамян, заради техните лечителски способности. От край време е посещаван от болни хора и особено от душевноболни, тъй като се вярва, че ако пренощуват в него, ще се почувстват по-добре. В притвора на едната от двете църкви в комплекса, посветена на Св. Св. Козма и Дамян, все още могат да се видят чифт окови. В миналото душевноболните хора са били оковавани с тях към пода с цел да се излекуват. По настоящем се вярва, че ако болен човек подържи оковите за известно време или ги допре до болното място, ще се излекува.

Манастирът е действащ и отворен за посетители. Разполага с две църкви – едната посветена на Св. Св. Козма и Дамян и построена през 15 в., а другата наречена „Св. Благовещение” и построена през 50-те години на 20 в. Манастирският комплекс включва също така стопански и жилищни постройки, както и голямото аязмо недалеч.

Свободно време за разглеждане. по желание

БОНУС и по желание на групата: ПОСЕЩЕНИЕ НА РУЕНСКО ЕЗЕРО. Руенското езеро се намира в планински район с надморска височина около 500 м. Разположено в Родопите, на 20 км от град Пловдив и на 2 км от село Руен. В района са създадени условия за спортен и любителски риболов, туризъм, отдих и почивка. Езерото е заобиколено от борова гора. На брега му е изграден комплекс в битов стил с открит басейн, барбекю, механа и ресторант, чието меню включва специалитети от месо и риба. При възможност, може да се опитат от специалитетите на Комплекс „Руенско езеро“.

Отпътуване за гр. Стара Загора, Сливен и  Ямбол.. Пристигане вечерта.


ЦЕНА от Ямбол: 39 лв

ЦЕНА от Сливен: + 5 лв доплащане

ЦЕНА от Стара Загора: 36 лв


ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА:

Транспорт с  туристически автобус  на „ВАЛЕРОС“ ЕООД (климатик, видеосистема, минибар) 

Посещение на Белащинският манастир "Св. Георги Победоносец" ,

Посещение на Белочерковският манастир "Св.св.Петър и Павел", 

Посещение на Кукленският манастир „Св. Св. Козма и Дамян“.

Медицинска застраховка

Екскурзоводско обслужване по описаната туристическа програма

Водач-придружител от ТА „ВАЛЕРОС ХОЛИДЕЙ“

БОНУС: Посещение на Руенско Езеро.


ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА:

Разходи от личен характер

Входни такси на посещаваните туристически обекти.

Храна и напитки.


НАЧИН НА ПЛАЩАНЕ:

Внасяне на цялата сума при записване и сключване на Договор за ОТУ.


ЗАБЕЛЕЖКА:

Екскурзията се провежда при минимум 35  записани туристи.

Срок за уведомяване за недостигнат минимум – 3 дни преди дата на отпътуване

Агенцията си запазва правото да променя последователонстта на изпълнение на програмата.

Задължително изискване към туристите е да бъдат с ниски, удобни, затворени обувки с добро сцепление /сандали, високи обувки и т.н. не са вариант за преходи от този тип/.

Не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!

Носете суха храна.

Туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата.

При непроходими, опасно хлъзгави, стръмни, наводнени участъци на пешеходните маршрути при лошо време или след проливни дъждове и свлачища или други неподходящи метеорологични условия, водачът има право да промени програмата с оглед сигурността на туристите.

При възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата.

Входните такси за туристическите обекти са актуални към момента на публикуване на програмата. Туроператорът не носи отговорност при промяната им. Туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването.

Лица над 85 години не се застраховат и ТО не носи отговорност при настъпване на застрахователно събитие.

 

Допълнителна информация
Белащенски манастир Св. Георги Победоносец
На 29 юли 1014 г. до с. Ключ в планината Беласица се сблъскали българската и ромейската войска. Българският цар Самуил (997-1014) сериозно се готвил за това сражение, но един ромейски отряд минал в гръб на българите и обърнал хода на битката. Император Всилий II пленил повече от 15 000 българи. По негова заповед те били ослепени и върнати обратно в българската столица. Самуил не успял да преживее гледката и умрял. А предводителят на военния отряд, излязъл в гръб на българската войска, след окончателното падане на България под византийска власт, бил назначен за управител на Филипополската област. Името му било Никифор Скифа. Именно той съградил Белащинския манастир през 1020 г. и го посветил на светеца войн „Св.Георги Победоносец”. На юг от днешното с. Белащица има останки от двореца му. До тях е останал хилядолетен чинар, чийто ствол е с обиколка 13,7 м.При нахлуването на турците в Пловдивска област през 1364 г., манастирът бил разрушен. Възобновили го през 18 в.Вероятно е бил обновяван и в началото на 19 в., защото на манастирската чешма има надпис 1831 г., а на църквата – от 1838 г. Храмът е свързан и с втория кръстоносен поход (12 в.). Участникът в него, рицарят Одон дьо Дьой, пише, че в олтара на църквата на манастира „Св. Георги” през 1147 г. бил погребан пратеникът на Луи VII, епископ Алвизиус, починал по тези места. Над гроба му започнали да стават чудеса и дори френският крал идвал на поклонение на святото място.

Любопитно:
Според „История” на византийския историк Йоан Скилица, Никифор Скифа бил византиец, стратег (т.е. военачалник) на Филипопол (днес Пловдив) и действително бил най-важната фигура за победата на Всилий II над българите при Беласица през 1014 г. ПО-късно Никифор Скифа вдигнал бунт срещу Василий II, но бил заловен, ослепен и заточен. След години бил помилван и се замонашил.Предполага се, че е прекарал последните години от живота си в основания от него манастир „Св. Георги Победоносец”.

Полезна информация:
6 май - храмов празник на Белащински манастир „Св. Георги Победоносец”

Местоположение: 12 км от Пловдив, до село Белащица.

Белочерковски манастир Св.св. Петър и Павел
През 1083 г.висшият византийски военачалник, грузинец по произход, Григорий Бакуриани основал Бачковския манастир. Почти по същото време била създадена и много по-малката манастирска обител край с. Бяла. Белочерковският манастир Св.св. Петър и Павел бил построен високо в планината, на 1650 м надморска височина, и е най-високо разположеният манастир в България. Негови патрони през Средновековието били светците лечители Дамян и Козма.Най-вероятно именно заради разположението си манастирът оцелял по време на османското нашествие в края на 14 в. Приблизително около век след окончателното завладяване на Балканите от Османската империя започнала масовата ислямизация на населението.
През 1870 г. във Виена бил отпечатан летописен разказ на българския свещеник поп Методи Драгинов. В него подробно се разказвало за насилственото помохамеданчване на българите в долината на р. Чепино през втората половина на 17 в. По време на тези събития Белочерковският манастир бил напълно разрушен, а село Бяла се появило в турските регистри с ново име - Чепино.
Летописът на поп Методи Драгинов от с. Корова послужил за основа на романа на Антон Дончев „Време разделно” , едно от най-силните и разтърсващи произведения на българската литература на 20 в. Романът е включен в програмите по славянска филология на различни университети по света. „Време разделно” е екранизиран през 1987 г., режисьор на филма е Людмил Стайков. Образът на поп Алигорко (изпълняван от актьора Руси Чанев) е вдъхновен от самия летописец – поп Методи Драгинов.
Манастирската църква била възстановена едва през 1815 г. Възстановеният манастир бил наречен „Св. св. Петър и Павел”. Вцърквата няма стенописи, но в нея епрекрасната икона на св. Никола, изписана от неизвестен майстор.
През 2002 г. жилищните сгради на манастира изгорели. Днес възстановяването им продължава.

Любопитно:
Църквата е построена върху основите на стария храм, чиято ол тарна ниша все още се вижда от източната страна на църквата. Църквата е изписана отвътре между 1979-1981 г. по повод 1300 години от основаването на българската държава. В началото на 19 в.църквата била построена отново.Тя е без купол, с една олтарна и две странични ниши, наречени певници – в тях заставали монасите при църковни песнопения. Църквата била изградена от блокове бял камък, откудето дошло името на манастира – Белочерковски.

Полезна информация :
Белочерковски манастир „Св.св. Петър и Павел”, 11 в., обновен 19в., действащ, без монаси, храмов празник – 29 юни, паметник на културата.

Местоположение:
26 км от Пловдив

Кукленски манастир Св.св.безсребреници Козма и Дамян
За пръв път манастирът се споменава през 11 в. в документ за имотите на Бачковския манастир. Смята се, че е възникнал като метох на Белочерковския манастир, който също принадлежал на голямата Бачковска обител.Манастирът бил прочут с леченбното си аязмо и в него се стичали много поклонници. След завладяването на България от Османската империя, турците също идвали да се лекуват. Затова при помюсюлманчването на чепинските българи през средата на 17 в., когато били разрушени много манастири и църкви, Кукленският манастир оцелял.
Близостта на Бачковския манастир и книжовната му школа подпомогнали превръщането на Кукленската обител в авторитетно книжовно средище. Най-известният книжовник, творил тук през 17 в., бил Кръстю Граматик. До нас са достигнали пет негови ръкописа. В манастира се съхранявал и "Песнивецът" на цар Иван Александър , написан по личната воля на българския цар.
Кукленският манастир има интересно положение на три нива. Жилищните постойки са в най-високата част. В началото на 20 в. голям пожар почти ги изпепелил. Оцелели западното крило и части от северното. Северното крило от 15 в. е най-старото запазено у нас монашеско жилище. Едно ниво по-долу е поклонническият двор с новата зимна църква "Св.Благовещение". В най-долния двор се намира старият храм "Св.св.безсребреници Козма и Дамян", строен през 15 в. Отвън той е внушителна постройка с размерите си 22х8 м, но пространството вътре изглежда тясно заради двете преддвероя, високия иконостас и дебелите зидове.
Църквата е богато изписана (18 в. и 19 в.). Долният пласт стенописи бил надупчен, за да се положи върху него замазка за втория пласт стенописи. Новата църква е строена в средата на 20 в. и е долепена до жилищните сгради. От Кукленския манастир е уникалната икона "Св.четиридесет мъченици", от 1780 г., която с съхранява в Националния църковен историо-археологически музей. Лековитата вода спасила манастира от разрушение. Аязото е единственото в района под открито небе. Водата му е минерална с постоянна температура 7 градуса.

Любопитно:
Кукленски Песнивец или Иван Александров псалтир е ръкописен пергамент от 1337 г. Той съдържа 150 псалми за възхвала на Бога с тълкувания и похвала за цар Иван Александър. Ръкописът е изпъстрен с малки изящни цветни рисунки, миниатюри и украсени заглавни букви. Съхранява се в библиотелата на БАН.

Общи данни за манастира:
Кукленски манастир "Св.св.безсререници Козма и Дамян", изграден през 11 в., действащ, мъжки, храмови празници - 1 юли и 1 ноември, паметник на културата

Къде:
с.Куклен, край Пловдив