Посетете ни във Facebook

България

ПРЕПОДОБНА СТОЙНА И ВАНГА – българските Светици
Маршрут:   Ямбол – Сливен - Стобски пирамиди - Рилски манастир – Гробът на Иван Рилски - Мелник- Златолист – Преподобна Стойна- Петрич - Рупите - Роженски манастир - Сливен - Ямбол

Продължителност:   2 дни / 1 нощувка

Транспорт:  Автобус

Дати на отпътуване:  
27.04.2024 г.,  ;  01.06.2024 г.
145 лв.
или се обадете на 046/ 66 13 21
Програма

ПРЕПОДОБНА СТОЙНА И ВАНГА – българските Светици

Ямбол – Сливен - Стобски пирамиди - Рилски манастир – Гробът на Иван Рилски - Мелник- Златолист – Преподобна Стойна- Петрич - Рупите - Роженски манастир  - Сливен - Ямбол

Продължителност: 2 дни / 1 нощувка / 1 закуска

Транспорт: Автобус

ТУРИСТИЧЕСКА ПРОГРАМА:

Град на отпътуване

Място

Час

 ЦЕНА

Ямбол

Офис Валерос

Сп. Х-л България

03:30 часа

145 лв

Сливен

Еко бензиностанция – дамарски мост

04:00 часа

145 лв

Трансферите от Сливен са при минимум 10 души.

1 ДЕН Отпътуване от посочените градове по маршрута:

Отпътуване за Рилски манастир.  Светата обител е основана на мястото на стара постница (на около 1100 м н.в.) в началото на Х век от монах на име Иван Рилски. Малко по-късно през XIV в. местен феодал, на име Стефан Драголов (известен повече като Хрельо) изгражда манастира на сегашното му място. От манастирския комплекс от онова време днес е запазена само отбранителната кула в двора на манастира. На последния етаж на кулата има малък параклис, богато украсен със стенописи, отличаващ се с голяма художествена стойност и оригинални иконографски качества. Днешната главна църква на манастира, „Рождество Богородично“, е построена в началото на ХІХ в., като стенописите са дело на едни от най-добрите представители на Самоковската и Банско–Разложката школи. В нея се намира и гробът на последния български цар – Борис III. 

БОНУС: Посещение на Гроба на Свети Иван Рилски, Параклиса с лековитото аязмо. 

ВАЖНО!!! При желание на 50 % от туристите се прави посещение на Гроба. Има пешеходен преход от по асфалтов път от 3 км в посока до началото на горската пътека! Горската пътека е с голяма денивилация. Преходът е достъпен за туристи, които нямат здравословни проблеми с краката, сърцето или други заболявания. Преходът задължително се прави с подходящи удобни обувки, които не се хлъзгат и в сухо време.

Отпътуване за село Стоб и  Стобските пирамиди.   

ВАЖНО!!!! Има пешеходен преход около 30 минути в посока! Стобските пирамиди могат да се обходят само в сухо време!

Тези пирамиди не могат да се похвалят с толкова голяма и широка популярност като Мелнишките, но са по-живописни и притежават по-голямо разнообразие на формите и цветовете. Благодарение на разнообразните си и различни форми притежават и различни имена – Кулите, Чуките, Самодивски комини, Зъберите, Братята, Сватовете и др. 

Отпътуване в посока Роженски манастир. Роженският манастир „Свето Рожество Богородично” е най-голямата обител в пиринския край и един от няколкото средновековни български манастири, запазени сравнително непокътнати и до днес. ВАЖНО! До Роженски манастир има пешеходен преход от 1 км по асфалтов път.

Свободно време за разглеждане на манастира.

Отпътуване в посока Мелник.  Най-малкият град в България (208 души), Мелник, е скътан в южните склонове на Пирин, сред пясъчни пирамиди с причудливи форми. Градът е създаден още през античността. Привлекателен със старинните си къщи, легендарна история, невероятна природа и ароматни вина. Мелник очарова туристите, с пейзажа на Мелнишки пясъчни скали, привлекателните старинни къща с богата архитектура, прекрасната природа и хубавото червено вино. Градът е обявен за културно – исторически резерват. Настаняване в Хотел 3*. 

ПО ЖЕЛАНИЕ и срещу допълнително заплащане Вечеря в Ресторанта на Хотела с музика. 

Нощувка

2 ДЕН Закуска. Освобождаване на хотела.

Отпътуване в посока Златолист. Преподобна Стойна получавала сили от Свети Георги. Хората в Златолист още помнят чудесата й и вярват, че черквата, в която е живяла светицата ще възроди селото им. Малкото красиво село Златолист до Мелник е поклонническо място от 70 години. За него няма ни табела, ни път. Но търсещите утеха, изцеление и духовни сили го намират, защото там е черквата „Св. Георги”, в която е живяла почти през целия си 50-годишен живот Преподобна Стойна. Една свята жена и пророчица, надарена с божия сила да лекува, пророкува, помага на хората.

Отпътуване за Петрич.  „Не е важно какъв си - важното е да си добър човек!“ е казвала баба Ванга. Две са сградите, които и до днес напомнят за нея – къщата й музей в гр. Петрич  и храмът „Св. Петка Българска“ в местността Рупите.

Посещение на Къщата - Музей на Баба Ванга в Петрич. Там всеки ще има възможността да се докосне до живота на Вангелия Пандева Гущерова (или Баба Ванга). 

Отпътуване за  местността Рупите и Храм „Св. Петка Българска“.  Изморена от теглото на хилядите чужди злощастия, три години преди смъртта си пророчицата окончателно се премества в своята къща в местността Рупите. Това е мястото, което я зарежда с енергия и й вдъхва сили. Отпътуване за Сливен и Ямбол.

ЦЕНА за деца до 11,99 г, настанено с двама възрастни: ОТСТЪПКА 10% 

ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА: 

Транспорт с туристически автобус на „ВАЛЕРОС“ ЕООД

1 нощувка/ 1 закуска в Хотел 3* в Мелник / Рожен

Посещение на Златолист

Посещение на Стобски пирамиди / при подходящи климатични условия/

Посещение на Петрич – къща музей на Баба Ванка

Посещение на местността Рупите и Храм „Св. Петка Българска“. 

Посещение на Мелник

Посещение на Роженски манастир

Посещение на Рилски Манастир

Посещение на Гроба на Свети Иван Рилски / при подходящи климатични условия/

Eкскурзоводско обслужване на български език 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА: 

Входни такси 

Вечеря в Хотела с дисководещ

Обяд, кафе и други напитки не са включени и се заплащат допълнително 

Медицинска застраховка за лица до 64 год -  2,00 лв

Медицинска застраховка за лица от 65 год до 74 год - 4,00 лв

Доплащане за единична стая: 25 лв.

НАЧИН НА ПЛАЩАНЕ: 

Заплащане в брой или по банков път

Авансово плащане – 50% от пакетната цена при записване, доплащане не по-късно от 14 дни от датата на отпътуване. Резервацията ще се счита за гарантирана след подписване на договор за организирано туристическо пътуване с клиента и заплащане на авансовата сума до 48 часа след потвърждението . След този срок резервацията автоматично ще бъде анулирана.

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ:

Агенцията не носи отговорност за загуби, щети, закъснения и неудобства, които са породени от независещи от нас причини. 

Туроператорът си запазва правото на промяна в реда на посещение на обектите!

Туроператорът не носи отговорност за промяна в цените на входните такси. Цените са актуални към момента на публикуване на офертата.

Деца и ученици до 18 години трябва да бъдат придружени от възрастен. 

Агенцията си запазва правото за промяна в поредността на изпълнение на програмата. 

Екскурзията се провежда при минимум 40 записани туриста

Срок за уведомяване при недостигнат минимум: 10 дни преди отпътуване

ОРИЕНТИРОВЪЧНИ ВХОДНИ ТАКСИ НА ОБЕКТИТЕ ПО ПРОГРАМА:

Входна такса в Петрич – къща музей на Баба Ванка – 3 лв възрастни, 1 лв пенсионери и ученици

Входна такса за Стобски пирамиди – 2,50 лв / за групи над 20 души/

Музеите на Рилския манастир

Църковно-исторически музей

Църковно-историческият музей включва основната колекция от експонати, свързани с историята на основата на манастира от създаването му от неговиятел св. Йоан Рилски до края на XIX в. Включва образци на църковното изкуство – стенописи, икони, църковна утвар, богослужебни дрехи, напрестолни кръстове, ръкописни и старопечатни книги, щампи и др. Централно място в експозицията на заема Рафаиловият кръст, изграден от монаха Рафаил в началото на XIX в. Кръстът представлява неповторима творба на българската миниатюрна дърворезба.

Вход: възрастни - 8 лв., учащи, пенсионери, - 2 лв., семеен билет: възрастен - 4 лв.; дете - 2 лв.

Иконна галерия

Иконната галерия представя 80 избрани от фонда на музея икони от периода XVIII - XIX в., както и 28 портрета на игумените на обителта за времето от 1860 до 2005 г.

Вход: възрастни - 3 лв., учащи, пенсионери - 2 лв., семеен билет: възрастен - 2 лв.; дете - 1 лв.

Хрельова кула

Хрельовата кула е най-старата запазена сграда в Рилския манастир. Построена е през 1335 г. от протосеваст Стефан Хрельо Драговол. Кулата е каменна, пететажна, висока 23.60 метра. На последния етаж се намира параклисът „Преображение Господне” със стенописи от XIV в.

Вход: възрастни - 5 лв., учащи, пенсионери - 2 лв., семеен билет: възрастен - 3 лв.; дете - 2 лв.

Музей "Манастирско стопанство"

Тук ще се запознаете с част от стопанската дейност на манастира в периода XVIII - XIX в. Запазени са старата воденица, фурната за печене на хляб, уреди за дърводобив и пчеларство. Най-интересната част от музея е магерницата, където се приготвя храната за монасите и многобройните поклонници, които посещаваха обителта през най-големите християнски празници. По конструкция и оформление тя е изключително строително изработка. Дело е на майстор Алекси от с. Рила.

Вход: възрастни - 4 лв., учащи, пенсионери - 2 лв., семеен билет: възрастен - 3 лв.; дете - 2 лв.

Етнографски музей и гостни стаи (архондарици)

Етнографската експозиция представя етнографските богатства на манастира. В залите с тъкани , носии и накити са изложени оригинални произведения на народното изкуство от XVIII и XIX в., подарени на манастира от занаятчийски сдружения и поклонници от всички краища на българските земи. В периода на Възраждането някои български селища разполагаха със собствени помещения, наричани „архондарици”, в които отсядаха техните жители по време на престоя им в обителта. Те се грижат за тяхното обзавеждане и поддържане в духа на родните им места. В автентичния им вид до днес са запазени Копривщенска, Тетевенска, Чирпанска, Кюстендилска и Габровска гостни стаи. Особено изпъкнат с декоративна, стенописна и дърворезбена декорация Копривщенската, Чирпанската и Тетевенската стаи.

Вход: възрастни - 5 лв. учащи, пенсионери - 2 лв., семеен билет: възрастен - 4 лв.; дете - 2 лв.